firmoskop.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzach, ogrodzie, DIY i poradnikach.

Budownictwo

Co można postawić na działce rolnej?

Co można postawić na działce rolnej?

Każda działka rolna skrywa w sobie nieoceniony potencjał. Odpowiednio zagospodarowana, może stać się miejscem nie tylko do hodowli zwierząt, upraw rolnych, ale także punktem relaksu dla całej rodziny. W możliwościach urządzenia takiej działki ogranicza nas jedynie prawo i nasza wyobraźnia. W artykule zaprezentujemy najciekawsze pomysły na jej wykorzystanie.

Sprawdź także:

Jak wyrównać teren na działce?

Jak zrobić szambo na działce ROD?

Rola budynków gospodarczych na działce rolnej

Na działce rolnej nie możemy zbudować tak naprawdę niczego. Istnieje jednak działka siedliskowa przeznaczona na budowę domu jednorodzinnego dla rolnika i jego rodziny. A także wszelkich budynków gospodarczych niezbędnych do produkcji rolnej. Można wnioskować o wyodrębnienie działki siedliskowej z gruntów rolnych. Może to jednak zrobić tylko rolnik. Kupno działki siedliskowej jest jednak dostępne dla każdego i nie trzeba następnie kontynuować działalności poprzedniego właściciela. Jest natomiast możliwe zgłoszenie wniosku o przekształcenie działki rolnej na budowlaną jednak nie wszystkie działki się pod to kwalifikują i nie jest to taki prosty proces.

Jednym z najważniejszych budynków gospodarczych jest stodoła. Jeśli planujemy hodowlę zwierząt, niezbędne będzie także zbudowanie odpowiedniego obory, kurnika, bądź kojca. Nie zapominajmy też o garażu, w którym umieścimy traktor czy inne większe maszyny rolnicze.

Planując budowę takich obiektów, musimy pamiętać o spełnieniu niektórych warunków. Między innymi budynki te muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne, zapewniać odpowiednie warunki dla zwierząt oraz spełniać wszelkie wymagania sanitarne i bezpieczeństwa pożarowego.

Wprowadzenie zrównoważonego rolnictwa na działce

Zrównoważone rolnictwo, zwane też ekologicznym, to szereg praktyk, którego celem jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko. Możemy zastosować go na naszej działce, wprowadzając między innymi kompostowanie odpadów, pozyskiwanie wody deszczowej, uprawę roślin bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów, czy hodowlę zwierząt bez zastosowania antybiotyków.

Stosowanie takiego rolnictwa przynosi wiele korzyści, przede wszystkim pozwala nam produkować zdrową i bezpieczną żywność. Dodatkowym plusem jest możliwość otrzymania certyfikatu ekologicznego, który może przyciągnąć potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem naszych produktów.

Sprawdź także:

Ile metrów od granicy można postawić garaż blaszany?

Czy można postawić płot przy płocie?

Udostępnij

O autorze

Zespół doświadczonych specjalistów, którzy tworzą profesjonalne artykuły na temat budownictwa, wnętrz i ogrodu. Piszemy rzetelne poradniki dotyczące DIY i nie tylko!